• საინჟინრო ეკონომიკა, მედიატექნოლოგიები და სოციალური მეცნიერებები
• მთის მდგრადი განვითარება
სტუ აქტიურად არის ჩართული კვლევებსა და ინოვაციებში, განსაკუთრებით ისეთ სფეროებში, როგორიცაა საინჟინრო ტექნოლოგიები, ნანოტექნოლოგიები, ენერგეტიკა და ეკოლოგია. უნივერსიტეტი თანამშრომლობს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო კვლევით ცენტრებთან და უნივერსიტეტებთან, რაც საშუალებას აძლევს სტუდენტებს ჩაერთონ უახლეს სამეცნიერო პროექტებში.
სტუ -ს აქვს პარტნიორობა მსოფლიოს მრავალი უნივერსიტეტთან, რაც სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას, მიიღონ მონაწილეობა გაცვლით პროგრამებში და მიიღონ თანამედროვე მოთხოვნების შესაბამისი ცოდნა და გამოცდილება. უნივერსიტეტი ასევე თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და კომპანიებთან, რაც დამატებით შესაძლებლობებს ქმნის კვლევებისა და პრაქტიკული სწავლების მიმართულებით.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი სტუდენტებს სთავაზობს აქტიურ და მრავალფეროვან სოციალურ და კულტურულ ცხოვრებას. არსებობს მრავალი სტუდენტური ორგანიზაცია და კლუბი, რომლებიც ეხმარება სტუდენტებს პროფესიული და პიროვნული უნარების განვითარებაში.